ЧИ ВИЖЕНУТЬ ШТРАФАМИ БІЗНЕС ІЗ “ТІНІ”?

Друк e-mail

Четвер, 28 квітня 2011, 12:12

Сьогодні в Україні від 150 до 200 мільярдів гривень заробітної плати крутиться в тіні, стверджують експерти. Якби їх легалізувати, Пенсійний фонд отримав би додатково приблизно 70 мільярдів гривень, а отже, виплачував би більш гідні пенсії. Але як спрямувати тіньові гроші в легальне русло?

Уряд в особі віце-прем’єра Сергія Тігіпка запропонував на обговорення фахівцям кілька нових законопроектів, які передбачають значні санкції за порушення трудового законодавства. Далі ці законопроекти має прийняти Верховна Рада.

Нові документи вже одержали перші оцінки черкаських фахівців на “круглому столі”, нещодавно проведеному в головному управлінні праці та соціального захисту населення облдержадміністрації.

Приблизну цифру “тіньових” працівників на Черкащині назвав заступник начальника цього управління Микола Ткаченко:

— Зайнятого населення працездатного віку в регіоні 516 тисяч. Провівши нехитрі розрахунки, маємо понад 33 тисяч “тіньовиків”… Ці законопроекти направлені на те, щоб змусити й умовити роботодавців укладати трудові угоди (відсутність їх вигідна підприємцям: не треба платити податки й страхові внески), — оцінює посадовець.

Втім, і зараз  влада й контролюючі органи не сидять склавши рук. Вони виявляють працівників, з яким підприємці не уклали трудові угоди. Торік 3260 таких фактів зафіксували податківці й центри зайнятості, врешті-решт змусивши підприємців укласти 2,5 тисячі угод. Та цього явно замало, каже Микола Ткаченко.

— Цю ситуацію непросто змінити, адже і підприємців, і їхніх працівників влаштовує “тінь”. А от наймані працівники в такому разі не мають стажу, втрачають право на гідну пенсію, лікарняні, відпустку, професійний ріст…

Вихід із тупика фахівець вбачає в якнайшвидшому прийнятті нового Трудового кодексу, який “лежить під сукном уже понад 10 років”.

— Законопроекти допоможуть захистити трудові права працюючих та підвищать дисципліну роботодавців. Хоча самими штрафами проблему не вирішити, — зауважує заступник начальника територіальної державної інспекції праці в Черкаській області Ольга Хоменко.  

За її словами, інспектори докладають максимум зусиль, щоб підприємці офіційно працевлаштовували своїх працівників. Так, за перший квартал цього року проведено 439 перевірок приватних підприємств. На 94 відсотках з них виявлено порушення законодавства про працю — зокрема, невиплату зарплати в повному розмірі. Інспектори також виявили 35 несумлінних керівників, проти шести з яких уже порушено кримінальні справи.

Тривожну статистику озвучила заступник начальника головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області Світлана Богословська. Так, у першому кварталі цього року кількість соціально застрахованих працівників зменшилася на 18 тисяч осіб. А 53 відсотки роботодавців області декларують заробітну плату своїх працівників нижче мінімального рівня зарплати. Це негативно впливає як на формування бюджету Пенсійного фонду, так і на пенсії найманим працівникам у майбутньому. 

Однак, як переконаний голова Об’єднання організацій роботодавців Черкас Володимир Ходак, не треба поспішати закидати на шию бізнесу фінансову удавку.

— Це вже стереотип: мовляв, весь бізнес працює в тіні. Він сьогодні, до речі, перебуває в депресивному стані, адже треба віддавати позики банкам. Повинен бути компроміс між владою і бізнесом, бо держава може поставити такі рамки, що не буде кому займатися бізнесом. Підприємці вже реагували на зміни до Податкового кодексу, збираючись на майдан. Влада має запропонувати такі правила гри, щоб підприємства ефективно розвивалися і було вигідно офіційно оформляти працівників.

На думку Володимира Ходака, в разі запровадження непосильних для малого й середнього бізнесу штрафів є реальна загроза того, що дрібні підприємці почнуть закриватися. Під час дискусії на “круглому столі” навіть прозвучала невтішна цифра — нібито з початку року кількість підприємців-фізичних осіб в області зменшилася на три тисячі й становить 56 тисяч осіб. 

Учасники “круглого столу” висловили свої пропозиції, які мають розглянути столичні фахівці, щоб врахувати їх при доопрацюванні обговорюваних законопроектів.

Анатолій КОТОВ

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Новини - Суспільство

Стрічка новин