Сергій Тулуб — про сімейні цінності

Друк e-mail

П'ятниця, 18 травня 2012, 07:26

Днями відзначався Міжнародний день сім’ї. З цієї нагоди кореспондент «Черкаського краю» поспілкувався з головою Черкаської облдержадміністрації, Героєм України Сергієм Тулубом.

Сергію Борисовичу, хотілось би почути вашу думку щодо того, як влада має допомагати сім’ям. Зокрема, яку роль відведено родині у соціальних ініціативах Президента?
— Кожна сім’я є унікальною, кожна має свої турботи й проблеми. Тож реалізація соціальних ініціатив Президента України, яка проводиться в області, направлена на створення ефективної системи саме адресної соціальної підтримки незаможних родин, пільгових категорій громадян.
Візьмемо статистику. В області мешкає понад 90 тисяч сімей, у них виховується більше 200 тис. дітей віком до 17 років. У 2011 році кількість одружених пар збільшилася на 702 родини (порівняно з 2010 роком). Лише за перший квартал 2012 року в області народилося понад 3 тисячі малюків (в 2011 році народилось майже 12,5 тисячі дітей). На виконання соціальних ініціатив Президента України, цьогоріч видатки на виплату допомоги сім’ям із дітьми, малозабезпеченим сім’ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям буде збільшено на 68,2 млн. грн.
Уже з липня інваліди й пенсіонери з малозабезпечених сімей повинні додатково отримувати щомісячно по 168 грн., а діти з таких родин — по 260 грн. На виконання цієї соціальної ініціативи додатково виділено 19,2 млн. грн. Загальна сума виплат складе 49 млн. грн.
Президент України визначив також основне завдання для органів влади — це попередження негативних ситуацій у родині, особливо у сім’ях з дітьми, та надання своєчасної допомоги, і доручив Уряду підготувати план поетапного підвищення допомоги малозабезпеченим сім’ям з дітьми до рівня, визначеного законом.
Однією з важливих соціальних ініціатив є те, що незабаром в області додатково працюватимуть 428 соціальних працівників, які допомагатимуть неблагополучним родинам. На ці потреби з держбюджету додатково виділено 13,5 млн. грн.
Цього року послугами оздоровлення та відпочинку планується охопити понад 78,5 тисячі дітей (66%). А минулого року за підсумками роботи з оздоровлення дітей Черкащина посіла шосте місце в державі.
— Безперечно, особливої уваги влади потребують так звані категорійні сім’ї, зокрема багатодітні. Як влада підтримує саме багатодітні родини?
— В області проживає понад 6 тисяч багатодітних родин, у них виховують більше 20 тисяч дітей. Торік кількість таких родин в області зросла на 304 сім’ї, а кількість дітей в них збільшилася майже на тисячу. Загалом в органах праці та соціального захисту державною соціальною підтримкою в І кварталі 2012 року скористалося понад 138 тис. сімей (24% від загальної кількості сімей області). Профінансовано виплату соціальних допомог на суму 245 млн. грн. Загальна сума нарахувань допомоги за три місяці 2012 року, у порівнянні до відповідного періоду минулого року, зросла на 41 млн. грн.
Гостро стоїть питання отримання багатодітними сім’ями державних соціальних допомог, відповідних субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг тощо. Багатодітні сім’ї користуються 50-відсотковою пільгою: при сплаті за житлово-комунальні послуги, послуги зв'язку, придбанні палива, скрапленого балонного газу для побутових потреб. Влада розуміє, що такі пільги безпосередньо впливають на добробут цих родин. Для прикладу: раніше багатодітна сім’я втрачала пільги, коли дитині виповнювалося 18 років. Уже з цього року така сім’я продовжить отримувати пільги на 18-річну дитину, якщо вона навчається за денною формою навчання (до закінчення навчання, але не довше досягнення нею 23 років).
За відповідальне виховання п’яти і більше дітей почесне звання України «Мати-героїня» протягом 2010-2012 років присвоєно 1038 жінкам (у 2012 р. — 236 жінкам). Відповідно до законодавства, таким матерям виплачують одноразову винагороду в десятикратному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
— У нашому суспільстві не з чуток знають про таке ганебне явище, як насильство в сім’ї. Чи докладає зусиль влада для його викорінення? Одним зі шляхів боротьби з ним може стати популяризація сімейних цінностей.
— Протягом минулого року проведено багато заходів у цьому напрямку, які, переконаний, дадуть результат. Зокрема, 11 тренінгів з питань протидії насильства в сім’ї для 220 дільничних інспекторів міліції, 6 тренінгів за участю дільничних інспекторів міліції, працівників кримінальної міліції у справах дітей, відділів у справах сім’ї та молоді, освіти, центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, служб у справах дітей. Розпочато практику надання психологічної допомоги всім членам сім’ї, в якій було вчинене насильство.
Але треба не лише попереджувати негативні прояви чи боротися з ними, а й популяризувати позитивний імідж родини. З цією метою щороку проводяться обласні заходи з нагоди Дня матері та Міжнародного дня сім’ї (акції «У школу з радістю», «Чудо творить Миколай», «Великод­ній кошик», «16 днів проти насильства»; обласні конкурси (у рамках всеукраїнських) «Таланти багатодітної родини», «Мамо, рідна ти моя молитва» тощо).
Проведено змістовну роботу, спрямовану на піднесення ролі жінки та утвердження гендерної культури в суспільстві. Протягом 2011-2012 років відбулись культурно-мистецькі та просвітницькі заходи, проведені семінари-тренінги зі студентською та учнівською молоддю області на тему: «Громадянський шлюб як суспільне явище» та «Психологічна адаптація, як запорука соціальної значимості жінки».
Як на мене, інститут сім'ї є фундаментом суспільства, а отже, й держави. У цій сфері необхідно йти шляхом об’єднання зусиль держави, громадськості, педагогів і батьків.
— Сергію Борисовичу, розкажіть про власні родинні цінності та традиції.
— Цінності нашої родини схожі на цінності всіх українських родин. Це те, що життєво важливе — любов, взаємоповага, взаємна підтримка, батьківство, довіра, зв’язок із предками, відповідальність... Словом, усе те, без чого сім’ю й назвати сім’єю складно. Більше того, сама сім’я — найбільша цінність!
А традиції? В нашій сім’ї всі надто заклопотані, щоб мати багато звичаїв. Однак є кілька, яких ми все ж дотримуємося. Дні народження членів нашої родини намагаємося відзначати разом, зібравшись за святковим родинним столом. Дружина готує свою фірмову страву, а я намагаюся особисто вибирати подарунки. Хоча справа не в подарунках, а в умінні переживати разом прекрасні моменти. Ось такий маленький звичай — але для нашої родини він надзвичайно цінний.
— Як відомо, ваша родина має черкаське коріння…
— Мій батько і вся його родина родом із села Богуславець Золотоніського району. Він там народився й виріс, але десь у 1948 чи 1949 році його забрали працювати на шахту. Тоді часи такі були: на шахтах ніхто працювати не хотів і тому туди відправляли 16-річних хлопців на фабрично-заводське навчання, звідки забирали на роботу в шахти.
Я ж уперше потрапив на Черкащину, коли мені було 7 місяців — разом із мамою ми приїхали до Богуславця. Мама допомагала бабусі по господарству, бо та зламала ключицю. Пробули ми там цілу зиму, поки бабуся не видужала.
А потім я щороку приїздив із меншим братом Ігорем на Черкащину до бабусі Меланії. Відпочивав тут, допомагав по господарству, ганяв із сусідськими хлопцями у футбол — словом, проводив із користю шкільні канікули.
— І наостанок, чи можете назвати себе щасливим сім’янином? Якщо так, то в чому секрет?
— Кохання — це в юності. А потім ми проростаємо одне в одного немов корінням. Взаємоповага і взаєморозуміння — саме на цьому будується основа сімейного щастя. А ще, звичайно, щастя — у дітях! Пам’ятаєте фільм «Доживемо до понеділка»? Там дитина написала у своєму творі: “Щастя — це коли тебе розуміють!”
— Дякую за відверті відповіді.
Розмову вів Роман КИРЕЙ

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Новини - Наживо

Стрічка новин