Іван Коваленко: «Стоматологічної допомоги потребує все суспільство: і у великих містах, і в далеких селах»

Друк e-mail

П'ятниця, 11 травня 2012, 07:02

Стоматологічна захворюваність населення України вже давно перетнула епідеміологічний поріг. Сьогодні 98 відсотків наших громадян мають проблеми із зубами. Розповсюдженість карієсу зубів, тимчасового прикусу в шестирічних дітей сягає 87,9 відсотка, у дванадцятирічних — 72,3. Стрімко зростає захворюваність пародонту. Так, розповсюдженість хронічного катарального гінгівіту серед підлітків віком  12-15 років становить від 70 до 98-ми відсотків, а зубощелепних аномалій у дітей  і молоді 7-18 років перевищує 80 відсотків. Кожна людина після 50-ти років потребує протезування.
За інтенсивністю зростання стоматологічних патологій ми в рази випереджаємо країни Євросоюзу, а оскільки зуби є основою здоров’я, то не дивно, що й показники з багатьох інших хвороб теж маємо далеко не кращі.
Що зумовлює таку вкрай негативну ситуацію та якими є шляхи виходу з неї — про це наша розмова з головним лікарем КЗ «Черкаська обласна стоматологічна поліклініка», головним позаштатним стоматологом головного управління охорони здоров’я та медицини катастроф обласної державної адміністрації, головою Черкаського осередку Асоціації стоматологів України, заслуженим лікарем України Іваном Коваленком.

Іване Олексійовичу, днями в Черкасах відбулася науково-практична конференція «Сучасні аспекти клінічної стоматології». Які питання на ній порушувалися?
— Передусім мова йшла про стан стоматологічної допомоги населенню області та шляхи її покращення, нові методи та технології лікування зубів, проблеми, які гальмують розвиток надзвичайно важливої для здоров’я людей стоматологічної галузі. Участь у конференції взяли відомі вчені Інституту стоматології НМАПО ім.П.Л.Шупика — професори І.П.Мазур, М.С.Драгомирецька, доцент В.Г.Бургонський, стоматологи області.
Нас, лікарів, безумовно, не може не тривожити те, що попри всю лікувально-профілактичну роботу, планову санацію, яку ми постійно проводимо, зменшення стоматологічних захворювань усе ще  відбувається  досить повільно.
Причин цьому багато. Передусім на стан зубів впливає екологічна складова. Це і забруднення повітря, і вода з низьким вмістом фтору, і в першу чергу — їжа та напої, в яких сьогодні маємо немало шкідливих для зубів домішок. Даються взнаки й фінансові можливості людей, які через брак коштів відкладають «на потім» лікування зубів і тим більше — їх протезування. Не завжди до стоматологічних клінік можуть дістатися і жителі  сільської місцевості, хоча цій проблемі саме в нашій області приділяється особлива увага.
Так, десять років тому обласна стоматологічна поліклініка започаткувала й дотепер усе ще єдину в Україні модель пересувних стоматологічних лабораторій, яких на даний час уже три.  Минулого року лікарями-стоматологами, які працювали в них, було надано стоматологічну допомогу жителям 18-ти сіл у семи районах області. Ними було прийнято майже 8 тисяч хворих, у тому числі й понад 4 тисячі первинних, сановано близько 2,5 тисячі осіб, з яких майже 800 дітей. У середньому 46 пацієнтів на день  — таким було навантаження кожного лікаря пересувної лабораторії. І це ще раз підтверджує, наскільки потрібна стоматологічна допомога в селах, особливо — у віддалених.
— Колись майже в кожному великому селі діяв стоматологічний кабінет. Під стоматологічним контролем були і дорослі, і діти, які проживали в сільській місцевості.
— На жаль, за останні два десятиліття відбулося руйнування державної системи первинної і вторинної профілактики стоматологічних патологій, яка охоплювала різні верстви населення та у великій мірі упереджувала поширення стоматологічних захворювань. З тих чи інших причин була припинена робота багатьох стоматкабінетів, діяльності яких приділялася велика увага як з боку обласної, місцевої влади, так і сільгосппідприємств. Для них купувалося обладнання, лікарів забезпечували безкоштовним житлом тощо. Це була потужна стоматологічна мережа, яка ефективно функціонувала й давала людям можливість вчасно та якісно лікувати зуби за місцем їх проживання і роботи.
Сьогодні в області залишилося 155 стоматологічних кабінетів (це без урахування тих, що діють при школах і вузах, і яких теж, до речі, стає дедалі менше). Якщо взяти до уваги, що маємо в області 826 населених пунктів, де проживає майже 560 тисяч осіб, то така кількість стоматкабінетів задовольнити потреби селян у стоматологічних послугах, звісно, не може.
До того ж досить актуальною залишається  й кадрова проблема. Молодь не дуже хоче працювати в селі, в тому числі й через відсутність належних побутових умов, низьку зарплату. Так, торік на 25-ти сільських дільницях взагалі були відсутні стоматологи. І якщо в містах укомплектованість штатного розпису стоматологами є стовідсотковою, то в районах вона значно нижча, а в деяких — просто критична. Приміром, у Городищенському районі забезпеченість лікарями-стоматологами торік становила лише 66 відсотків, Тальнівському — 87, Шполянському — 73, і т.д.
Україна взагалі, маючи значний кадровий потенціал лікарів стоматологічного профілю, суттєво відстає від європейських країн, США й навіть Росії щодо показника забезпеченості на 10 тисяч населення лікарями-стоматологами. І це та проблема, яка потребує вирішення вже на державному рівні.
— Сьогодні в стоматологічну практику все активніше входять новітні технології.
— Й обласна стоматологічна поліклініка є лідером у їх запровадженні. Одними з перших в Україні ми розпочали централізоване індивідуальне литво зубних протезів — дугових, керамічних, металокерамічних, з використанням дорогоцінних сплавів. У цілому ж, по області торік було запротезовано понад 13,5 тисячі осіб. Причому безкоштовне протезування отримали близько трьох тисяч пільгових категорій пацієнтів і 1070 осіб — постраждалих від аварії на ЧАЕС. Наші лікарі проводять операції з імплантації, на пародонті, реставрацію зубів тощо.
Відбувається й переоснащення стоматологічних кабінетів новим обладнанням. Так,  минулого  року було поновлено матеріально-технічну базу  стоматологічних закладів у шести районах та трьох містах області. Придбано 11 та реставровано п’ять стоматологічних установок, проведено капітальний ремонт стоматологічного відділення Чигиринської ЦРЛ.
І все ж питання оновлення обладнання в знач­ній частині державних та комунальних закладів стоматологічної допомоги залишається надзвичайно актуальним. Майже 60-70 відсотків устаткування експлуатується понад 15-20 років і, по суті, вже давно відпрацювало свій ресурс.  83 відсотки стоматустановок з 520, які зараз діють, 98 відсотків крісел і т.д. підлягають списанню. Інша справа — де взяти гроші на їхню заміну, якщо з бюджету коштів виділяється аж ніяк недостатньо. З розрахунку на одного пацієнта — це лише… 0,46 копійки, в тому числі на одне його відвідування клініки — 0,42 копійки. От і виходить, що та ж Черкаська стоматполіклініка №2, яка обслуговує 110 тисяч дорослого населення міста, роками не може придбати нове обладнання. І така ситуація є характерною для більшості державних та комунальних стоматологічних закладів області.
— Але ж не для приватних?
— Сьогодні в області на підставі ліцензій на медичну практику зі стоматології працює 248 лікарів. В основному, всі вони зареєстровані в містах і селищах міського типу, і тільки близько 10-ти відсотків — у сільській місцевості. Зі 196-ти приватних стоматкабінетів 89 знаходиться в обласному центрі. Тобто, приватна медицина концентрує свої послуги там, де є заробіток. І аж ніяк не в глибинці, де розраховуватись за її послуги люди просто не в змозі.
Тому все соціальне навантаження припадає на стоматологічні заклади державної і комунальної власності. І ми свій лікарський обов’язок — допомагати всім хворим — виконуємо. Це, до речі, — близько 1,5 мільйона звернень до стоматологічної служби області щороку. Окрім того, ми проводимо  велику лікувально-профілактичну роботу з упередження розвитку зубних хвороб. Так, минулого року нашими лікарями було сановано близько 400 тисяч осіб, з яких понад 172 тисячі дітей. Такі профогляди, під час яких застосовуються й лікувальні заходи, відбувається навчання основам гігієни, догляду за ротовою порожниною, дають можливість здійснювати також моніторинг показників стоматологічного здоров’я населення області, виявляти найбільш значимі фактори ризику виникнення зубних патологій.
Стоматологічне здоров’я суспільства потребує особливої уваги. Бо воно — основа життєвої міці нашого народу. Отже, й інвестицій вимагає відповідних — у впровадження в лікування пацієнтів новітніх технологій, технічне переоснащення медустанов цього профілю обладнанням, яке б відповідало сучасним вимогам, створення належних умов праці для лікарів і медперсоналу, розвиток мережі стоматологічних закладів, яка  б забезпечувала потреби населення і була доступною для всіх верств наших громадян. Необхідно, щоб рекомендації стоматологів враховувалися в програмах, спрямованих на захист навколишнього середовища і стали обов’язковими для виробників харчової продукції.
Питань до вирішення немало. Але діяти необхідно, якщо ми хочемо зберегти здоров’я нашого народу, яке у великій мірі залежить від його стоматологічної складової.
Інтерв’ю вела
Наталя Віргуш

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Новини - Здоров’я

Стрічка новин