Заготівельний десант за селянським молоком

Друк e-mail

П'ятниця, 27 квітня 2012, 07:04

Молоко з підсобних господарств селян зараз користується підвищеним попитом, а серед заготівельників точиться жорстка конкуренція.

Довідка «ЧК»
Поголів’я корів на початок року в області збільшилося на 400 голів, їх молочна продуктивність підвищилась на 117 кілограмів. ціни на сировину поки що не знижуватимуться (про це обласна влада нещодавно домовилася з керівниками молокопереробних підприємств). Платитимуть не нижче 2 гривень за літр базової жирності (3,4 відсотка) молока, яке виробляється в особистих господарствах населення.

Кооператори та приватники конкурують
У селі Богодухівка Чорнобаївського району працюють молочний кооператив «МолТранс» і шість приватних підприємців-збирачів молока, тому щодня вранці на село з усіх сторін ніби висаджується заготівельний десант: молоковози поспішають вулицями до своїх здавачів.
Кооператив приймає молоко на 20 копійок за літр дорожче, а всі інші заготовачі — за однаковою ціною. Проте ті 20 копійок великої погоди не роблять — до кооперативу здають молоко всього 32 селянські двори. Здавачі самі визначаються, з ким їм краще мати справу. Заготовлене молоко везуть в усі кінці — на місцевий Іркліївський маслосирзавод, на Оржицький, Лубенський і навіть Городищенський. Ці підприємства в свою чергу підтримують здавачів своєю продукцією. Наприклад, із Лубнів недавно почали доставляти в село свою нефасовану сметану й сир. Продукція смачна, як домашня, і всього по 12 гривень за кілограм. Тому місцеві господині тепер їй надають перевагу перед базарною, більш як удвічі дорожчою, поспішаючи щочетверга за цим товаром до продмагу.
На Іркліївському маслосирзаводі теж вирішили відновити виготовлення цільномолочної продукції, і тепер реконструюють колись діючий цех.
Як розповів начальник управління агропромислового розвитку Чорнобаївської райдержадміністрації Ігор Голік, кооператив «МолТранс» успішно розгорнув свою роботу й нині вже «накриває» більшість сіл цього та сусідніх районів. Його співзасновники — два молокозаводи, Іркліївський та чорнобаївське приватне підприємство «Імперіал-плюс», яке виготовляє згущене молоко й вершкове масло. У кожному селі кооператив має свого представника. Він установлює графік здачі, дає інформацію про ціни, стежить, щоб молокозаводи вчасно розраховувалися з селянами. Кооператори планують відкривати доїльні цехи. Домовляються з сільгоспвиробниками, аби забезпечували селян силосом. Крім того, кожен член кооперативу «МолТранс» окрім стабільної ціни на закупку молока, має можливість отримати економічну, юридичну та соціальну підтримку, наприклад, купити корову в кредит.
В області розроблена програма підтримки розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів на період до 2015 року. Як розповів начальник головного управління агропромислового розвитку облдерж­адміністрації Вадим Рудишин, коштів під згадану програму на нинішній рік не виділено. І все ж два десятки молочарських кооперативів у різних районах діє. А найперспективніший, на думку Вадима Костянтиновича, — вже згаданий «МолТранс».


Не молоком єдиним
Попри великий попит на молоко з селянських дворів ціною заготівельники не балують, а без такого матеріального стимулу інтерес до тримання корів спадає. Але то там, то тут виникають нові форми організації заготівель, які були б вигідні кожному виробникові сільськогосподарської продукції. Приміром, у Богодухівці, за словами Ігоря Голіка, до кінця року запрацює кооператив із заготівлі свинини. Для нього вже відведено землю, є кваліфіковані заготівельники. Це, як вважають у районі, буде неабияким стимулом для відродження свинарства.
Як розповів сільський голова Богодухівки Іван Панченко, в порівнянні з минулим роком сільське стадо зменшилося на 60 корів. Тепер люди вхопилися за інший бізнес — вирощування бичків — маленьких телят тепер «з руками відривають». У попередній рік на городах охоче вирощували картоплю, та великий урожай не дав на цьому розбагатіти. Тепер багато хто взявся за іншу справу — вирощування яблук. За дозволом сільради городи засаджують яблунями, щоб мати свої фрукти на продаж. Якби тільки цьому дрібному домашньому бізнесу не підрізали крила цінами, забираючи товар за безцінь.

Валентина Гавришкевич,
Владислав КИРЕЙ

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Новини - село

Стрічка новин