Про «Лексикон інтимних міст» у Черкасах розповідав сам автор

Друк e-mail

П'ятниця, 27 квітня 2012, 06:55

Сучасний культовий письменник Юрій Андрухович завітав до Черкас із презентацією своєї нової книги «Лексикон інтимних міст». Книга являє собою 111 розповідей про різні міста України та світу, в яких побував автор. Черкаси для Андруховича «інтимними» не стали, тобто в книгу не ввійшли, хоча в нашому обласному центрі письменник до цього бував уже двічі. Щоправда, Юрій Андрухович пообіцяв, що Черкасам може пощастити в наступних перевиданнях роману. Із журналістами письменник говорив не лише про нову книгу, а й про письменницьку долю, політику, культуру та життя загалом.

Юрій Андрухович
про…
…Черкаси:

У Черкасах бував у студентські роки — на початку 80-их. Але як письменник, я тут уперше. Цікаво повернутися у місто через тридцять років, побачити як усе змінилося, а щось, може, й упізнати.

…ідею нової книги:
Мій роман «12 обручів» мав великий успіх у Німеччині. Після виходу книги мене почали запрошувати на творчі зустрічі, щодня я бував у новому місті. раптом я почав розуміти, що просто не запам’ятовую ці міста. А це ж важливо! Міста, які ми переживаємо у своєму житті, стають частиною нашої біографії. Так і виникла ідея створити книгу. Я пригадав усі міста, в яких був за своє життя. Спогади про них перетворилися в есе, які я розмістив у алфавітному порядку. Так Чикаго стало сусідом Чернівців, а Гамбург — Гайсина.


…труднощі письменницької роботи:
Будь-який роман — це забіг на довгу дистанцію. у письменника, як і в кожного спортсмена, десь на півдорозі настає фізіологічна криза, коли тобі хочеться зупинитися. З «Лексиконом» такого не було, адже це 111 зовсім різних розповідей. Я просто не встигав від них стомлюватися.

…її ж переваги:
Я уже нічого не можу розказати так, як воно насправді було. Постійно щось довигадую. Спрацьовує синдром барона Мюнхаузена. Проте письменницька діяльність — це, можливо, єдине заняття, де брехати, вигадувати — це, насправді, говорити правду, тому що є інша, художня правда.

…інтим:
Говорячи про інтимність, я не мав на увазі те, про що пишуть в оголошеннях про пошук роботи, — «інтим не пропонувати». Я якраз пропоную інтим — інтим особистої близькості. Не варто ставитися до книги, як до дорожнього путівника. Це, насамперед, враження автора, пов’язані з тим чи іншим містом. Деяким містам тут присвячено всього кілька речень, іншим — багатосторінкові блокбастери.

…професійну майстерність:
Замолоду я міг написати 15 сторінок тексту, не відриваючись від комп’ютера. Тепер же, просидівши десять годин, маю перед собою три речення, якими більш-менш задоволений. Але мені подобається ця повільність. Тепер я вже можу собі це дозволити.

…відсутність сторінки в соціальних мережах:
Я не почуваюся настільки самотнім, щоб створювати собі аватар, лізти у соціальні мережі й домовлятися там із підлітками про зустріч за пивом.

…моральність у політиці:
Бути письменником — це необов’язково ставати моральним авторитетом для виборців. Публікувати свої твори — це вже бути в політиці, якщо розглядати це поняття у найширшому змісті, адже воно похідне від грецького «поліс» — місто, громада. Проте цінність письменника не в тому, що він один зі штиків команди, а в тому, щоб бути незалежною особистістю, яка говорить те, що думає.
Думки письменника занотувала
Ірина Коваль

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Новини - Культура

Стрічка новин