У зелене диво черкаських лісів вкладено велику працю

Друк e-mail

Середа, 01 лютого 2012, 10:30

За підсумками Національного бізнес-рейтингу, який щороку проводиться на основі офіційних даних державних органів статистики України, ДП “Черкаське лісове господарство” визнано  “Лідером галузі-2011”.

Це державне підприємство, яке входить до складу Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства, і яке очолює Андрій Пустовіт, посіло 33-є місце в Україні по напрямку “Лісівництво та лісозаготівлі”. Якщо ж узяти до уваги, що ця система рейтингування в цілому охоплює понад 300 тисяч підприємств різних галузей і форм власності, то стати кращим серед багатьох — це, безумовно, гідне великої поваги.

 


Таке досягнення черкаських лісівників — результат їхньої наполегливої, напруженої праці по захисту, розвитку і відтворенню лісів, якими вони опікуються і які розташовані на площі понад 37,3 тисячі гектара. Доглядати таке велике господарство, робити все можливе для того, щоб ці лісові масиви працювали на покращення екології регіону, його економічне зміцнення, — справа непроста. Але кожен з майже 300 працівників цього лісгоспу ставиться до лісу з любов’ю, а до своїх професійних обов’язків — відповідально. Завдяки цьому і ліси тут розкішні та здорові, а їхня продуктивність, як постачальників деревини,— висока.
Так, у минулому році Черкаський лісгосп заготовив понад 107,2 тисячі кубічних метрів деревини, що дало йому змогу реалізувати продукції на суму 37 мільйонів гривень, що на 56,1 відсотка більше, ніж у 2010-му році. Більш ніж удвічі зросли обсяги продукції, реалізованої на експорт.
Але при цьому в розсадниках лісгоспу було вирощено понад 2,5 мільйона сіянців лісових порід, в тому числі — більше 2,2 мільйона штук сосни звичайної, якою й славляться черкаські ліси. А наскільки якісними і доглянутими є ці рослини, бо й вирощуються вони за новими технологіями, з застосуванням хімдогляду, говорить уже те, що й у інших областях на них є попит.
Самі ж черкаські лісівники засадили новими саджанцями понад 200 гектарів лісових площ — тих, де були проведені санітарні та рубки догляду, вкрай необхідні для звільнення лісів від перестиглих та хворих дерев, очищення їх від зай­вої порослі. Ліс повинен бути упорядкованим і відтвореним за рахунок нових насаджень — це непорушне правило лісівництва в Черкаському лісгоспі виконується беззастережно.
Тут кожне дерево — на обліку.  Про його розвиток, вікову дозрілість, якість деревини лісівники все знають досконало. Це тільки необізнаній людині здається: лісу навкруги багато, а от  який він насправді і наскільки ці дерева є необхідними, а, можливо й шкідливими для екологічної системи, лісоутворення, аналізують фахівці.

 

 


 — Жодне дерево, — говорить директор ДП “Черкаське лісове господарство” Андрій Пустовіт, — не може бути вирубане без відповідного на це дозволу. Взагалі, кожна рубка деревини, яка проводиться нашим підприємством, має свою задокументовану звітність. А з минулого року ми розпочали електронний облік деревини. Наше підприємство було обране пілотним у впровадженні проекту, ініційованого Держлісагентством України, якому ми підпорядковані. Відтепер вся деревина, яку ми  заготовляємо, піддаватиметься спеціальному маркуванню та позначатиметься бирками зі штрих-кодами.  За допомогою спеціального міні-комп’ютера лісівники скануватимуть штрих-коди і передаватимуть до центрального серверу лісгоспу, де створюється єдина база обліку.
Саме так — з бирками штрих-кодів ми вже продавали наприкінці минулого року новорічні ялинки, за які вторгували 167 тисяч гривень. Люди поставилися до цього нововведення з розумінням, бо наочно переконалися: підприємство здійснює контроль за кожним зрубаним деревом. І це — добре. Окрім того, перед новорічними святами наші працівники, як і щороку, здійснювали цілодобову охорону молодих лісових насаджень від браконьєрів.      
Створення лісових культур, розвиток  сировинної бази, охорона лісів, заготівля й реалізація деревини — все це основні напрямки діяльності Черкаського  лісгоспу. За цими показниками визначають тут і лідерів серед лісництв цього підприємства. За підсумками минулого року кращим визнано Закревське лісництво, яке донедавна очолював Іван Бас (зараз він уже виконує обов’язки головного лісничого підприємства). Добре попрацювали Свидівське лісництво (лісничий В’ячеслав Шако), Дубіївське (Віктор Максимчук), Дахнівське (Володимир Нелез) та інші.
А коли є спільна активна робота, є й здобутки в економічному розвитку самого підприємства та збільшенню його відрахувань до бюджетів усіх рівнів. Так, до єдиного соціального внеску черкаські лісівники в минулому році сплатили понад 6,1 мільйона гривень, що майже на 40 відсотків більше, ніж у 2010-му році. Понад 3,2 мільйона гривень було сплачено до Держбюджету, майже 3 мільйона гривень — до місцевого бюджету, що на 43 відсотки перевищує показники 2010-го року. На 43,4 відсотка підвищилась і середня  зарплата самих працівників Черкаського лісгоспу.
Велику увагу приділяють черкаські лісівники й охороні підпорядкованих їм лісових масивів. Передусім — від пожеж. Так, у минулому році в Руськополянському лісництві було встановлено відео­камеру, оглядовість якої 20 кілометрів. У цьому році таку відеокамеру буде встановлено в Дубіївському лісництві. Взагалі ж, увесь пожежонебезпечний для лісів період лісові насадження  перебувають під посиленою охороною лісівників. Тож будь-які осередки пожеж локалізуються і знешкоджуються досить швидко, і ці площі в середньому не перевищували в минулому році 0,08 гектара. Інша справа, що й цих пожеж не було б, якби люди — ті, хто полюбляє  відпочинок у лісі, ставились до лісових насаджень обережно і завбачливо. Непогашене багаття, недопалок у сухій траві тощо — все це становить небезпеку для дерев. Чомусь ми все ще не можемо зрозуміти, що й вони — живі створіння, яких треба оберігати. Так само бездумно ми ставимося і до засмічення лісових масивів. Передусім, це стосується жителів навколишніх сіл, які вивозять у ліси різний непотріб. Тільки у Свидівку створено комунальну службу, яка займається централізованим вивезенням сміття на сміттєзвалище. Жителі ж інших сіл перетворили узлісся на смітники, розчищати які постійно доводиться лісівникам.
Ліс — це наше національне багатство. І турбуватися про нього ми мусимо спільно. Тоді й отримуватимемо від нього сповна все, що він дає: здоров’я, силу, чисте повітря — для людей, економічну міць — для держави.
Наталя Віргуш

 


 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Новини - Економіка

Стрічка новин