Колоритна садиба Олекси Теплого приваблює творчих людей і примножує сільські традиції

Друк e-mail

Середа, 28 грудня 2011, 12:43

За легендою, село Свидівок Черкаського району засноване переяславським отаманом Свидом, у якого була дружина Ганка і сім доньок. За це хутір називали поза очі «Світ дівок». Коли ж він видавав їх заміж, то всі нові родини лишались жити поряд із батьком-козаком. Це й були перші мешканці села. З тих пір не раз змінювалося обличчя населеного пункту, творилися і множилися сільські традиції.

 

 

На околиці села, в районі Багатого хутора, свидівчанин Олекса Теплий створив справжню національну садибу. Це колоритний двір, наповнений промовистими деталями та зразками традиційного побуту, звичного  для нашого краю. Тут і козацька світлиця з елементами давнього селянського побуту, цікавими книгами та незвичайною періодикою, мапами. Поряд височіє каплиця святої Покрови Богородиці, освячена владикою УПЦ КП Іоаном. На мальовничому березі річки Ірдинки припнутий човен у формі козацької чайки, поруч — козацьке коло. Віковічна береза уквітчана оберегами, які прилаштовують на ній часті гості пана Олекси.
— Це місце благодатне для нашої родини і близьких щирих друзів, — розповідає господар. — Помітили: у кожного, хто загадав бажання і вчепив на цю старезну березу свою стрічку-оберіг, мрія обов’язково збудеться.

 


Але не тільки для загадування сокровенних бажань збираються тут друзі господаря. Одних приваблює відпочинок на воді — зариблений ставок, облаштоване місце для купання, водний велосипед. На березі — човник, площадка для вогнища. Інших відволікає від щоденної суєти сучасна сауна, більярд, приємне спілкування. Ідейний засновник Багатого хутора Олекса Теплий гостинно запрошує сюди митців різних регіонів. Та найчастіше приїжджають черкащани, серед них артисти театру Наталя Мамалига та Юрій Прокопчук з донечкою Данусею, художник Микола Теліженко зі своїми учнями, видавець Олександр Третяков. Олександр Рубанов спеціально для садиби Теплого написав панно на історичну тему, яке прикрашає будівлю. Окрасою подвір’я став макет скульптури козацького отамана Максима Залізняка біля гайдамацької гармати роботи Анатолія Кравченка. Це аналог постамента, встановленого у Медведівці.
Пан Олекса, окрім того, що професійний лікар-масажист і працює у поліклініці «Фотоприладу», ще й відомий в окрузі виноградар. У його колекції — десятки сортів столового та винного винограду, плоди якого експонуються на виставках. Друзів та гостей садовод пригощає вином, що має неповторний смак та аромат. Не відстає від чоловіка і господиня, як її тут напівжартома називають, «дворянка» Багатого хутора, пані Людмила. Берегиня національних традицій, знавець народної кухні, вміє приготувати як справжній козацький куліш, юшку, так і вишукані сучасні українські страви. Щоправда, такий талант у господині — теж хобі: за професією Людмила Іванівна — викладач фізичного виховання в одному з університетів, у свій час — чемпіонка СРСР з багатоборства.

 

 


Господарі мріють, що вже навесні започаткують на базі власної садиби мистецькі пленери, виставки декоративно-прикладного мистецтва, майстер-класи для любителів народних промислів.
— Україна для кожного її мешканця розпочинається з малого, бодай невеличкого внеску у збагачення традицій рідного краю, — ділиться задумами Олексій Іванович. — Таке неформальне спілкування, сподіваємося, допоможе майстрам не лише розкрити  власний потенціал, а й передати уміння юним послідовникам.

 

Тетяна СТАСІВ
 

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Новини - Суспільство

Стрічка новин