Більше місця для гармошки

Друк e-mail

Середа, 30 листопада 2011, 10:18

Єдиний в Україні музей гармошки, що діє в Жашкові, переселиться в більше приміщення в стінах музичної школи. Адже він став філією районного краєзнавчого музею. Таке рішення прийняла районна рада.

В музеї зараз до тисячі експонатів, є унікальні гармошки — їх зібрав і віддав музею всесвітньо відомий гармоніст, заслужений працівник культури Іван Сухий.

Відвідати музей приїздить усе більше людей, але через тісноту не можна було добре все роздивитись. Нове приміщення дозволить проводити тут і виступи зразкового дитячого ансамблю гармоністів, очолюваних Іваном Сухим. Виявляється, відома всім звичайна гармонь, гармошка — не лише російський чи український інструмент, а інтернаціональний. У різних народів світу він має свої назви: бузіка, амірзакан, ірон-кандзал, фандір, комуз, кобуз, обе, кобое, хут-купас, верхань, арган, пшине… Про це розповів Іван Сухий.

 — А щоб гармоніка ще органічніше вписувалася в нашу музичну культуру, — продовжує Іван Іванович, — ми з учнями виробили свій стиль і манеру гри, наповнюємо звуки музичного інструмента цікавим національним колоритом. І від того українська музична культура лише збагачується!

У музеї ж яких тільки гармонік немає! Іван Іванович по черзі бере до рук інструменти, і вони наповнюють кімнату чарівливими звуками.

«Це, мабуть, найменша, «Оксанка», — показує Іван Іванович гармошку розміром з долоню. — А цій, найстаршій, уже минуло 120 років. А ось гармонь-трубка, гармонь-бджілка «Леся». А цю, зроблену в Австрії 1935 року, нещодавно привезли з села Бузівка».

Фронтові гармошки — особливий розділ експозиції. Тут і трофейні, й ті, які разом із нашими солдатами крокували дорогами війни під свист куль і канонаду гармат, ділили з ними короткі години перепочинку. Практично всі експонати музею — подарунки вдячних поціновувачів гри на гармоні. А першим історичний подарунок зробив відомий баяніст, професор Київської консерваторії Володимир Безфамільнов. Набір з 20 міні-гармошок, яким уже понад 80 років, є не лише окрасою музею — на них навчаються грати юні гармоністи. А ось гармоніка… із сірників. Виготовив її жашківський школяр Богдан Синчуков і подарував музею.

Лариса СОКОЛОВСЬКА

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Новини - Культура

Стрічка новин