“Де Дубовий, там переможний бій”

Друк e-mail

Середа, 12 жовтня 2011, 08:51

Ця примовка, народжена у військах, якими командував наш видатний земляк Іван Наумович Дубовий, якнайкращим чином характеризувала і його небожа — Петра Антоновича Дубового, якому 11 жовтня минуло б сто років.

 

  Петро Антонович Дубовий (на фото ліворуч)

Мені випало щастя близько знати цю унікальну людину. Разом із моїм батьком Петро Антонович працював у 50-их роках у Черкаській МТС, колектив якої був надзвичайно дружним. Часто ходили родинами в гості, а то й просто посидіти у дворі, погомоніти про найсвіжіші новини. В один з таких візитів Петра Антоновича у наш величезний комунальний післявоєнний двір я підбила свою подругу, і вдвох ми наважилися звернутися до Петра Антоновича, про якого чули від батьків, що в роки війни він командував партизанським загоном.


 Підійшовши до Петра Антоновича, з місця в кар’єр, почали розмову: “Петре Антоновичу, ви можете нам пообіцяти, що якщо почнеться війна, ви нас обов’язково візьмете до партизанського загону”. І тут же пояснили: нам головне — аби по медалі дали. Петро Антонович не підняв нас на глум, а якомога дохідливіше пояснив, наскільки важливо, що зараз мирний час, і слід робити все, щоб ніколи на нашій землі війни не було.


А от щодо взагалі нагород, як дізналася лише тепер від доньки Петра Антоновича Тамари Петрівни Горб-Дубової, то це була болюча для партизанського командира тема.


Справа в тому, що після визволення теперішньої Черкащини Петро Антонович відправив у Київ, у Штаб партизанського руху, списки членів партизанських загонів, які здійснили прорив фронту в ніч на 7 січня 1944 року, щоб з’єднатися із частинами Червоної Армії. Головне імена, насамперед тих, хто, на думку командира, гідні звання Героя Радянського Союзу. Зокрема, це підтверджує Тамара Петрівна, мова йшла про Олександра Гурова (Гуру), Григорія Броника (Мінасяна). Сам партизанський командир ретельно заповнював бланки нагородних листів, щоб поставити гідну крапку в історії кількох загонів, які впродовж 206 днів здійснили понад сто бойових операцій, підірвали 12 залізничних ешелонів з ворожою технікою і живою силою, 14 поїздів, 83 вагони з живою силою й технікою. Розгромили 30 ворожих комендатур, знищили 2 літаки, 200 автомашин, підірвали 7 мостів, захопили 14 тисяч одиниць зброї. Велика заслуга партизан і в тому, що вони прийняли під свій захист десятки тисяч біженців з навколишніх сіл.
З розформуванням партизанського загону його командир П.А.Дубовий після тяжкого поранення — фактично поранень протягом одного дня, 16 серпня 1941 року, було п’ять, кадровий офіцер, випускник Ленінградського військового училища радіо і зв’язку став назавжди інвалідом і виконував уже мирні завдання.


А як же з нагородами? Жоден із холодноярських партизанів так і не отримав вищої відзнаки Батьківщини. У 1944 році Петро Антонович одержав орден Вітчизняної війни І ступеня і орден Червоного Прапора. Він був прикро вражений тим, що не взяли до уваги його особисті реляції щодо інших побратимів.
— Тато вважав це несправедливим і не раз писав у відповідні органи, просив звернутися до поданих ним для нагородження списків, — розповідає Тамара Петрівна.


Щойно вона одержала у видавництві свою нову книгу “Подвиги і трагедії роду Дубових”. Під однією обкладинкою зібрала матеріали не лише про Петра Антоновича, а й про його рідного дядька — Івана Наумовича Дубового, легендарного командира, який через одне необережне слово на захист підданих репресіям бойових побратимів був заарештований, розстріляний, а вся його родина потрапила в табори Гулагу. Той подвиг честі пройшовся бульдозером по багатьох Дубових. Рикошетом відбився на долі й Петра Антоновича. Про які високі нагороди для нього можна було говорити до 56-го року, коли Івана Наумовича посмертно реабілітували!


Сота річниця від дня народження Петра Антоновича Дубового, як і 115 років від народження Івана Наумовича Дубового (а ця дата припала на 23 вересня нинішнього року) — чудовий привід згадати цих прекрасних людей і віддати їм хоча б частину цілком заслуженої шани.

Ганна ШКВАР
 

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Новини - Суспільство

Стрічка новин