Приватизація продовжується

Друк e-mail

П'ятниця, 25 травня 2012, 07:22

У квітні регіональному відділенню Фонду державного майна України по Черкаській області виповнилося 20 років. Серед державних органів приватизації його було створено одним із перших. І слід сказати, що з початку своєї діяльності фонд виконав велику роботу щодо прискорення та нарощування обсягів приватизації, налагодження взаємодії з керівниками підприємств, органами влади, підготовки спеціалістів із приватизаційних питань. З минулого року регіональне відділення ФДМУ очолює досвідчений керівник та висококваліфікований фахівець, депутат Черкаської обласної ради, голова постійної комісії з питань праці та соціального захисту населення Наталія Горбенко. З нею — і наша розмова.

У 2011 році стартував другий етап приватизації енергокомпаній. Коли очікувати рішень щодо ВАТ «Черкасиобленерго»?
— На офіційному сайті Фонду державного майна України вже розміщено наказ, що стосується цього підприємства. Так, ФДМУ планує оголосити аукціон на фондовій біржі з продажу 21% акцій ВАТ «Черкасиобленерго» у серпні. Відомо, що в 2011 році приватизовано на конкурсах дев’ять пакетів енергорозподільчих та енергогенеруючих компаній. Вартість продажу цих пакетів становила понад 5,3 млрд. грн. Кожна з компаній була продана з перевищенням ціни продажу над стартовою. Вважаю, що рішення по ВАТ «Черкасиобленерго» матиме подібний фінал.
— Минулого року регіональне відділення ФДМУ по Черкаській області перевиконало річне завдання з надходжень від оренди державного майна. Чи є передумови досягти такого показника у 2012 році?
— Дійсно, за 2011 рік від оренди державного майна по Черкаській області до Державного бюджету надійшло 13,3 млн. грн. (102% річного завдання). Нині регіональне відділення виступає орендодавцем по 635 договорах оренди державного майна і з початку 2012 року до держбюджету вже спрямовано 4,9 млн. грн. Зауважу, що довготривала оренда державного майна — це впевненість добросовісного орендаря у завтрашньому дні, оскільки орендна плата стабільна й не підвищується через примхи власника. Зазначу, що більшість орендарів державного майна в області відповідальна й добросовісна. Дехто з них протягом багатьох років жодного разу не затримав щомісячну орендну плату.
— Чи складна процедура оформлення договору на оренду саме у випадку з державним майном?
— Вимоги законодавства, які діяли до червня минулого року щодо передачі в оренду державного майна виключно на конкурсних засадах, зумовлювали затримку в часі цієї процедури. Це в свою чергу призводило до зменшення кількості укладених договорів. Нині значно спрощена процедура та скорочено час надання об’єктів в оренду. На сьогодні до Закону України «Про оренду державного та комунального майна» внесено зміни. Зокрема, впроваджено процедуру попереднього вивчення попиту на об’єкти оренди і передачу в оренду без конкурсу, якщо надійшла одна заявка. Зауважу, що інколи в орендаря виникає необхідність розірвати договір. У співпраці з регіональним відділенням ФДМУ по Черкаській області цей процес буде планомірним.
— Чи надаються пільги при укладанні договорів оренди державного майна підприємцям, які займаються виробничою діяльністю?
— Так, відповідно до методики розрахунку орендної плати за державне майно орендні ставки для орендарів-вітчизняних юридичних і фізичних осіб, що є суб’єктами малого підприємництва, які провадять виробничу діяльність безпосередньо на орендованих площах, застосовується з коефіцієнтом 0,7.
— Експерти пророкують припинення існування структури Фонду державного майна України в найближчі десять років. Причиною називають зменшення кількості об’єктів, що підлягають приватизації.
— Діяльність Фонду державного майна України, зокрема регіонального відділення по Черкаській області, не обмежується лише виконанням Державної програми приватизації. На структуру покладено функції реалізації державної політики у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, захисту майнових прав держави на території України, здійснення контролю у сфері організації та проведення приватизації держмайна, передачі його в оренду та користування, відчуження державного майна у випадках, встановлених законодавством, а також у сфері державного регулювання оцінки майна та ін. Роботи, повірте, вистачить не на один десяток років. На мій погляд,  українська приватизація не завершиться найближчим часом. Згідно з офіційними дослідженнями, з близько 4300 державних підприємств України майже 1200 визначені як об’єкти, що потребують приватизації. А за весь період приватизації в Черкаській області роздержавлено 2517 об’єктів, із яких майже дві третини (1720) належали до комунальної власності, решта (797) до державної. Від приватизації державного майна отримано понад 62,5 млн. грн., від приватизації об’єктів комунальної власності, продаж яких здійснювало регіональне відділення та його представництва, — 55,2 млн. грн.
— Чи є серед об’єктів регіонального відділення ФДМУ по Черкаській області такі, що ніяк не можуть отримати свого власника?
— Неодноразово виставлявся на продаж об’єкт незавершеного будівництва — валяльно-повстяна фабрика разом із земельною ділянкою площею 2,46 га (вул.Зелінського, 18, м.Черкаси). На сьогодні вартість валяльноповстяної фабрики разом із земельною ділянкою становить 3,4 млн. грн. У майбутньому об’єкт можливо пристосувати для розвитку будь-якого виду промисловості: від харчової до виробництва будівельних матеріалів. Але поки що не надійшло жодної заявки. Додаткову інформацію щодо продажу об’єкта можна отримати телефонами: 37-26-61, 45-64-35. У той же час відродження економіки, тенденція до створення нових виробництв та підприємств підтверджують думку, що таким об’єктам як валяльно-повстяна фабрика все ж таки вдасться отримати добросовісного власника.
— Як сьогодні йдуть справи з гуртожитками, що не увійшли до статутних фондів?
— З початку приватизації поза статутними фондами 29-та господарських товариств налічувалось 45 гуртожитків. По 38 із них прийняті управлінські рішення і сьогодні в управлінні регіонального відділення залишилось сім гуртожитків, які обліковуються на балансах п’яти господарських товариств. У 2011 році передано в комунальну власність міста Умань гуртожиток ЗАТ „Виробничо-торговельної швейної фірми „Роксолана”.
— На початку року регіональному відділенню ФДМУ по Черкаській області довелося переїжджати. Вже облаштувалися на новому місці?
— Нині тимчасово колектив регіонального відділення розділено на дві частини. Одна знаходяться у приміщенні НДІТЕХІМ, що за адресою: бульв. Шевченка, 205. А інша частина колективу і власне я працюємо у приміщенні Черкаської обласної державної адміністрації. Невдовзі весь колектив працюватиме в приміщенні НДІТЕХІМ. Переїзд додав нам незручностей, але не вплинув на якість виконання поставлених завдань. Тому переконана, що в кінці року у нас буде привід говорити про досягнення.
Спілкувалася Лариса Кравченко

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Новини - Наживо

Стрічка новин